Konec rodičáku. Do práce však nemůžu. Co dál?

Jak řešit situaci, kdy vám brzy skončí rodičovský příspěvek, ale do zaměstnání z nějakého důvodu prozatím zpět nemůžete nebo třeba i nechcete? Nebo Vás volba délky pobírání rodičovského příspěvku teprve čeká. Možná má osobní zkušenost pomůže i vám.

Na mateřskou dovolenou jsem nastoupila 9 týdnů před porodem (6 týdnů mateřské plus výběr 3 týdnů nevybrané dovolené ze zaměstnání). Zdálo se to jako úžasně dlouhá doba. Říkala jsem, že je to vážně paráda. Co já vlastně s těmi týdny podniknu.

Pohodička, každý den vstávat minimálně v devět, pak minimálně hodinku u snídaně s mužem, zajet společně k vodě (na mateřskou jsem nastoupila počátkem června, takže ideál! Celé léto před sebou :)), přečíst si pár stránek z oblíbené knížky, atd.

Uteklo to jako voda a já měla před sebou volbu délky rodičovského příspěvku. Abych nebyla zašitá doma s dětmi x let a neztratila tak kontakt se současným zaměstnáním, říkala jsem si, nechala jsem se po vzoru žen z mého okolí inspirovat a zvolila rodičovský příspěvek na dva roky (tedy přesněji do dvou let věku dítěte).

Nebudu zastírat, že jedním z důvodů byla především nejvyšší možná výše rodičovského příspěvku (11.500,-/měsíc), aby byl co možná nejméně ovlivněn rodinný rozpočet. Zároveň jsem tedy ještě využila možnost přivýdělku z domu na dohodu o provedení práce pro svého současného zaměstnavatele.

První rok byl pryč

Těžko se dokážete vžít do svého já za rok po porodu, těžko si umíte představit, jak se budete cítit, zda budete připravená mít doma hned k dvouletému potomkovi zase hned malé miminko. Nikdy hlavně předem netušíte, jaké vaše miminko bude, jak náročné bude, kolik energie vám bude brát.

Existuje proto naštěstí možnost si v průběhu délku pobírání rodičovského příspěvku upravit. Vždy tedy však platí, že maximální možná vyčerpatelná částka je 220.000,-Kč. Pokud tedy v průběhu zjistíte, že budete potřebovat s prvním dítětem více času, než se pustíte do dalšího, je možnost si prodloužit dobu čerpání příspěvku (úměrně tomu se však sníží výše příspěvku).

Proč to píšu. Já tuto možnost propásla. Tak dlouho jsem uvažovala, jestli je již ta správná doba, zda se již na druhé miminko cítím, až mi utekla doba, kdy jsem si mohla dobu prodloužit a to bez dalších peripetií, které mě s českými úřady čekaly 🙁 Ale vlastně nebýt toho, nemohla bych vám v tuto chvíli poradit, co a jak je potřeba kde zařídit, takže vlastně asi mám být za to ráda. A vy také:)

Takže jen pro shrnutí, pokud máte pocit, že to tak je i u vás, že se na další miminko po uplynutí jednoho roku od porodu ještě necítíte, bez ohledu na rodinný rozpočet a tlaky z vašeho okolí, nad ničím víc nedumejte a na úřadu si délku pobírání rodičovského příspěvku prodlužte (můžete tak činit co tři měsíce). Mnohé si usnadníte. (Dle tohoto rozhodnutí je samozřejmě potřeba informovat i vašeho zaměstnavatele, aby se mohl i on včas zařídit).

Příjmy rodiny je možné řešit za pochodu, ze všeho nejdůležitější je, abyste VY byla v pohodě. Ocení to jistě váš partner, vaše děti a především i vy sama. No a možná to doceníte jen vy :)) ale to je podstata všeho.

Pokud se již nacházíte v situaci, kdy se vám kvapem blíží konec oficiální „dovči“ bude potřeba postupovat takto. Já osobně mám zkušenost s dvouletou variantou rodičovské dovolené vs. rodičovským příspěvkem.

Dvouletá varianta rodičáku

Máte-li v zaměstnání rodičovskou dovolenou do dvou let věku dítěte a už nemáte možnost si prodloužit délku pobírání rodičovského příspěvku z důvodu vyčerpání balíčku 220.000,-Kč, bude potřeba v první řadě domluvit si ze zaměstnavatelem neplacené volno. Tím si prodloužíte délku rodičovské dovolené ze zaměstnání z dvou let až na tři roky.

Souhlas zaměstnavatele s udělením neplaceného volna bude potřeba doložit na vaší pojišťovně (ke stažení vzor ŽÁDOST O NEPLACENÉ VOLNO). Aby za vás i nadále stát hradil zdravotní pojištění, budou po vás ještě chtít doložit čestné prohlášení o změně situace plátce pojištění – konkrétně zde musíte potvrdit, že je z vaší strany zajištěna celodenní a řádná péče o 1 dítě do 7 let věku nebo o 2 děti do 15 let věku.

Pozor na termín „celodenní osobní a řádná péče“. Tím je myšleno, že se o dítě musíte celý den starat osobně pouze vy sama, tedy dítě nesmí být v jakémkoliv zařízení typu školka, atd. Do detailu řečeno, by vám dítě správně neměla ani hlídat jiná osoba, jako např. babička, kamarádka atd.

(Mimochodem, zároveň musíte na pojišťovnu zaslat „Rozhodnutí o odebrání rodičovského příspěvku“, které vám dorazí poštou od úřadu práce cca dva týdny po oficiálním dočerpání rodičovského příspěvku.)

Pokud zvolíte tuto variantu, je nutno počítat s tím, že v tuto chvíli však nelze počítat s žádným měsíčním příspěvkem. Ale alespoň máte bez problémů vyřešeno zdravotní a sociální pojištění.

Pixmac000002036596

Nemám hlídání ale doma už se asi brzo zblázním

Složitější varianta nastává ve chvíli, kdy vlastně nemůžete nastoupit do klasického pracovního poměru (z důvodu časové náročnosti úvazku a v kombinaci s nízkým věkem dítěte), ale doma už zkrátka déle být nemůžete. Zde je možným řešením školička pro nejmenší. Samozřejmě finančně to není zrovna levné řešení, ale za mě je to ideální varianta, pokud cítíte, že už je čas začít se věnovat i svému rozvoji, sama sobě a budovat si něco pro sebe, jinak se z toho všeho zblázníte!!!

Souvislé hlídání několik hodin v kuse třeba tři dny v týdnu vám už dá prostor třeba pro začátky vašeho podnikání nebo zkrátka jen nějaký ten čas pro sebe, kdy jste pouze jen sama se svými myšlenkami. Nemáte-li nikoho v rodině či ve vašem okolí, kdo by vám dlouhodoběji a hlavně pravidelně pomáhal s hlídáním, jistě stojí za zvážení právě soukromé zařízení.

V této situaci je potřeba počítat s náklady jak na školné a stravné dítěte ve školičce (ceny se liší dle lokality), tak na platbu zdravotního pojištění (je-li dítě ve školním zařízení více jak 20 hodin týdně), protože v této situaci odpadá povinnost státu hradit pojištění za vás. V tomto případě, kdy jste stále v zaměstnaneckém poměru, musí jít platba zdravotního pojištění přes IČO vašeho zaměstnavatele. Tedy laicky řečeno, platba musí odejít z bankovního účtu registrovaného na vašeho zaměstnavatele. Není možné, abyste si pojištění rovnou hradila vy sama ze svého osbního úču (jj, naše úřady:)

Opět zde musíte mít souhlas s neplaceným volnem od zaměstnavatele (viz výše) a zároveň se s ním musíte domluvit na způsobu, jak mu budete vracet jím zaplacené pojištění.

Pokud jako jedna z mála maminek máte tu možnost a pracujete pro současného zaměstnavatele z domu třeba na dohodu o provedení práce, není nic snazšího než v tom setrvat a pracovat alespoň do té míry, aby vám tato výše pokryla částku 1.242,- (pro rok 2015). To znamená např. při spolupráci, kde jste placena 100,-Kč/hod, si musíte nadělat alespoň 12,5 hod, které vám však zaměstnavatel nebude vyplácet, ale vy mu tím vlastně uhradíte pojištění, které za vás musel odvést.

Samozřejmě v případě, že si naděláte více hodin, tím lépe. Vždy je to skutečně napracovaná částka minus 1.242,- (za zdravotní pojištění). Nejlepší je se nejprve poradit s firemním personalistou či účetním, ti vám spíše poví, jestli máte s touto záležitostí obtěžovat vedení nebo vše vyřeší za vás.

Co se týče sociálního pojištění, zde vás z pozice zaměstnance účetní odhlásí, takže zde nevzniká povinnost cokoliv hradit ani vám ani zaměstnavateli.

V případě, že vaše pracovní smlouva trvá, ale při rodičovské si u zaměstnavatele nijak nepřivyděláváte,  nemá vám zaměstnavatel z čeho zdravotní pojištění strhnout. Obraťte se rovnou na personalistu či účetního a domluvte se. S největší pravděpodobností vše domluvíte tak, že budete částku 1.242,- Kč posílat vy na firemní účet, každý měsíc.

Pokud již pracovní smlouva u zaměstnavatele netrvá, budete si muset pojištění hradit přímo vy osobně. Detaily ohledně platby vám sdělí vaše pojišťovna.

Jsem k tomu všemu ještě OSVČ

Pokud již máte aktivní živnostenský list, je třeba mít tuto skutečnost nahlášenou na všech potřebných úřadech (ČSSZ, ZP, případně pokud již něco fakturujete, tak i na FÚ). Pokud máte činnost OSVČ stále vedenou jako vedlejší činnost, vůči ČSSZ – konkrétně na nemocenské pojištění – nemáte do 4.999,-Kč přivýdělku žádnou povinnost hradit jakoukoliv výši. Při min. částce 5.000,- vzniká pro rok 2015 povinnost hradit minimální měsíční zálohy ve výši 115,- Kč.

Co když již teď mám rodičovskou dovolenou na tři roky

Pokud již teď máte za sebou standardní délku rodičovské dovolené a zároveň vyčerpaný rodičovský příspěvek a řešíte problém, jak si pobyt doma prodloužit, výše uvedený návod se na vás nevztahuje. Z jednoho prostého důvodu.

Zaměstnavatel je ze zákona povinen držet vám pracovní místo ve firmě po dobu tří let, takže pokud se nechcete či nemůžete vrátit zpět, rozhodně není povinen vám umožnit jakékoliv neplacené volno. V tomto případě s vámi jednoduše rozváže pracovní poměr. Zbytek je tedy poté již otázka jiného postupu a to Registrace na úřadu práce.

Několik slov na závěr

Výše zmíněný postup je má osobní zkušenost, o kterou se s vámi chci podělit a možná vám tím i mnohé usnadnit a snáze se zorientovat v situaci, která u vás nastala a nevíte, jak ji řešit. Nebo možná jen zvažujete své možnosti do budoucna. Vždy je potřeba vaši konkrétní situaci ověřit na příslušném úřadě, pod který spadáte, protože vše se s časem mění a i každý úřad může mít zcela jiné postupy a požadavky.

Ze své zkušenosti vím, jak je těžké se s mnohými úřady domluvit a opravdu zjistit, co a jak přesně udělat, aby byly všechny úřady uspokojeny. Někdy to není opravdu procházka růžovou zahradou. Často zjistíte, že vám dotyčný na telefonu nebo na přepážce přeříká jen nějaký naučený postup, který ale ve finále vůbec neodpovídá přesně vaší situaci.

Je proto dobré, pokud vám cokoliv z toho, co vám úředník říká (velmi často i s arogancí, že jste naprostý pitomec, že tomu vlastně nerozumíte), není jasné, zeptat se znovu a znovu. Nakonec je dost možné, že se teprve zamyslí nad vaším konkrétním případem a teprve z něj dostanete ucelený postup, co a jak máte kde zařídit, domluvit, doložit.

Pevné nervy a pokud bych vám mohla s čímkoliv pomoci, bez váhání se na mě obraťte. 🙂

Tereza Vlčková

Mou vášní jsou finance, podnikání, myšlení úspěšných lidí a život, jaký spolu s ním přichází. Mým životním posláním je dovést i mou rodinu na pravou stranu - do světa finanční a psychické svobody - a umožnit tak mým dětem žít život, ve kterém již neexistují žádné mantinely a strachy z života podle vlastních představ. Můj osobní příběh k přečtení ZDE >>

Komentáře