Online podnikání a vlastní blog. Opravdu cesta pro každého?

Online podnikání a vlastní blog. Zní to jako pohádka. Vytvoř si vlastní online byznys, který postavíš na vlastním webu s osobním blogem, kde budeš psát o sobě, o svých zkušenostech z oboru a postupně přesvědčíš svou autenticitou lidi, že právě ty jsi ten nej expert, kterému mají důvěřovat a nechat si od něj radit. Tobě se tím rozvine fungující byznys – továrna na pasivní příjem a tím si otevřeš dveře k lepšímu, vysněnému životu.

Ano. Člověku srdce zaplesá blahem. Tak to je přesně pro mě. Jdu do toho. To přeci také zvládnu. Zažila jsem toho už tolik, že přeci na něco expert jsem. Určitě je spousta lidí, kterým mám co předat.

Jj, i já jsem se nechala strhnout nadšením. V únoru 2015 jsem si zaplatila  naprosto úžasný kurz, který vede má guru v online podnikání, Stáňa Mrázková, kde nás za ruku provádí celým svým tajemným světem, který ji dovedl k jejímu vysněnému životu. Člověk má při studiu všech těch propracovaných lekcí a precizně popsaných kroků pocit, že to prostě nemůže nevyjít.

Pro mě osobně nadšení trvalo do okamžiku druhého modulu – podotýkám, že kurz má 8 modulů a trvá 8 týdnů – co modul to jeden týden po pěti lekcích – každý den jedna. Ehm. Takže už druhý týden kurzu jsem se zadrhla. Technické nastavování webu žádný problém, ale ve chvíli, kdy došlo na vlastní psaní příspěvků na blog… Noční můra. Pro mě nepřekonatelný blok, který u mě trval více jak rok!!!

Může být autenticita pro podnikatele propast??

Stejně jako ve všech chytrých podnikatelských příručkách, tak i v tomto kurzu, se dočtete o nezbytnosti „BÝT AUTENTICKÝ“ – tedy upřímný, skutečný, opravdový! Nelhat si do kapsy. Prezentovat své myšlenky a názory bez obalu. Nebát se ukázat široké veřejnosti svou pravou tvář.

A co když to prostě nejste schopni zvládnout? Strach, že nemají vaše myšlenky žádnou hloubku, že jimi můžete někomu ublížit, že jsou vlastně naprosto malicherné, tak proč byste jimi měli zatěžovat lidi kolem sebe… tolik otazníků, že máte jasno. Tohle prostě nedáte a váš podnikatelský sen se rázem rozplyne.

Možná jsem zkrátka jen beznadějný introvert.. možná jsem jenom srab. Těžko říct.

No jo, ale to co když to není jediný problém.

Možná jsem taky moc velký detailista a perfekcionista, který zkrátka jen vše dolaďuje tak dlouho, až to do světa nepustí. Co kdyby to přeci nebylo dokonalé.

Ano, i na tom skončilo několik mých pokusů publikovat článek. Myšlenka přijde, hodím řádky na „papír“. Vše po sobě přečtu a upravuji, upravuji, proškrtávám a nakonec zjistím, že mi z textu nic nezbude. Nebo ho jednoduše jen někam založím, že ho doladím někdy jindy, že přeci tak, jak teď je, není dokonalý… a už ho samozřejmě nikdy nepublikuji.

Co když mám raději svou ulitu a vlastně ani nechci, aby mě lidé znali a něco o mně věděli?

Jak už jsem zmínila, celý svět online byznysu je postaven na autenticitě. Lidé musí mít pocit, že vás dobře znají, aby vám mohli opravdu důvěřovat. Jedině tak mohou mít zájem o vaše služby či produkty.

A to je další oříšek. Co když mám zkrátka svou ulitu ráda a nechci nebo se bojím být známá pro širokou veřejnost? Co když mám fobii už jen z představy, že o mě něco ví třeba i jen moji sousedi z reálného světa, natož pak široká veřejnost z toho virtuálního?

A co teď? Vzdát to nebo s tím něco konečně udělat?

Rozhodla jsem se, že si tohohle obrovskýho slona naporcuju a pořádně s ním zatočím. Takže, pomaličku, krůček po krůčku.

Pro začátek by mohlo zabrat držet se těchto kroků, které mi z mého ročního snažení vyplynuly:

  1. Nelpět na výsledku.
  2. Neohlížet se zpátky. Tvořit tvořit tvořit – vše od srdce, bez rozumu.
  3. Nepřemýšlet příliš, jestli na sebe jednotlivé kroky navazují.
  4. Nechat to plynout. Dát lidem možnost, ať si názor udělají sami. Ať už pozitivní či negativní. Hlavně se toho nebát. Zavděčit všem se nikdy nemůžeme a vaše cílovka si vás zkrátka musí najít sama. Vy ji k tomu nutit nemůžete.
  5. Zahodit všechen ostych a rozum a krůček po krůčku budovat.
  6. Nelpět na výsledku ani co se příjmu týče. Jakmile budete příliš kalkulovat, kolik a kdy vám to přeci už musí začít vynášet, je konec.

Nelze budovat něco už primárně za účelem okamžitě vydělat tisíce. Nejprve se tomu musíte poddat, propadnout tomu, dělat to z lásky a co nejlépe umíte. 

Jakmile budete tlačit na pilu, že musíte přeci vymyslet takový byznys, takové téma, které se dobře prodává, nikdy to nepůjde z vás. Nebudete to vy a lidé to vycítí.

Nebo budete působit zmateně jako já 🙂 Sama cítím, že jsem ještě nenašla ten správný komunikační kanál, aby na mě lidé reagovali. Popravdě jsem jim k tomu prozatím nedala ani moc možnost 🙂

Rok a půl si tu hraji na „velkou paní podnikatelku, která přeci tvoří web a píše blog“…. a výsledek? Naprosto žádný. Nula. Zero. Niente.

A proč? Protože jsem do toho všeho šla v okamžiku největší finanční tísně a s tlakem, že přeci musím honem honem něco vymyslet, abych vydělávala. 

Jaké téma bude mít alespoň šanci na úspěch?

Téma se mi rýsovalo postupně. Ale čím víc mi připadalo, že jsem na to kápla,  tím víc jsem se ztrácela. To přeci nemá budoucnost. Jak mám na tohle navázat. Jaká témata článků bych vlastně měla publikovat? Co by mé potenciální klienty mohlo zajímat?

Promýšlela jsem návaznost tak moc, až jsem přestala web tvořit úplně.

Teď vím, kde byla ta chyba. Člověk musí přijmout fakt, že se stále vyvíjí a že vše má svůj čas. Nemá tedy naprosto žádný smysl tlačit na pilu.

Takže. Pojďme to zkusit znovu a tentokrát snad i lépe 🙂

Mé téma, ve kterém se konečně cítím doma :)):

Podnikání jako životní styl. Z pohledu ženy a primárně maminky, která chce svým dětem otevřít možnosti pro lepší život. Právě proto se učí, jak budovat byznys a život na pravé straně a všechny tyto získané znalosti přirozeně vštěpovat do základních návyků svým dětem. A proč to všechno? Jednoduše proto, aby nepoznaly mantinely, ve kterých jsme vyrůstali my. Aby neměly strach dělat věci, které je činí šťastnými.

Toto téma mě naplňuje. Dává mi největší smysl. Vše se postupně sama učím, s manželem budujeme krůček po krůčku nový život, učíme se novým zvyklostem. Nemůžu tedy rozhodně říct, jsem expert v tom a tom.

Cítím úlevu, když to takto veřejně přiznám. Vždy mě fascinovali úspěšní lidé. Lidé, kteří neživoří a plní si své nejtajnější sny. Do tohoto světa bych chtěla svou rodinu přenést.

Chci se s vámi podělit o vše nové, co se na této cestě naučím. Třeba to pomůže i vám.

Děkuji, že chcete být u toho se mnou.

 

S láskou

Tereza

Tereza Vlčková

Mou vášní jsou finance, podnikání, myšlení úspěšných lidí a život, jaký spolu s ním přichází. Mým životním posláním je dovést i mou rodinu na pravou stranu - do světa finanční a psychické svobody - a umožnit tak mým dětem žít život, ve kterém již neexistují žádné mantinely a strachy z života podle vlastních představ. Můj osobní příběh k přečtení ZDE >>

Komentáře